Typy SUPů
Paddleboarding je v současnosti překotně se rozšiřující a vyvíjející sport, který posupně nabírá mnoho i poměrně velmi odlišných podob. Pro rychlý, a přitom správný výběr paddleboardu je třeba zhodnotit svá očekávání, definovat budoucí převládající způsob použití a po výběru té správné kategorie následně s přihlédnutím k vlastním finančním možnostem zvolit z široké nabídky vyvolený kus.
Z pohledu použitého materiálu lze rozdělit paddleboardy do 2 základních kategorií:
PEVNÉ PADDLEBOARDY
laminované plováky s polystyrénovým jádrem a obalem ze skelných anebo karbonových vláken určené pro závodní jezdce a vlnové specialisty a aktivní SUPery, kteří chtějí na paddleboardu pravidelně trénovat, případně levné - lisované EPS plováky používané v půjčovnách. Více o technologii výroby najdete zde. Pevné paddleboardy jsou pro svoji rozměrnost a obtížnou skladnost vhodnou alternativou jen jako závodní nebo tréninkové načiní pro špičkové atlety (kteří v honbě za každičkou ušetřenou sekundou nehledí na příkoří při přepravě více než 4metrového karbonového speciálu) a pro lokální matadory jízdy ve vlnách (pro které je optimální skluz laminátového prkna nezbytným potěšením), kteří se nikdy nebudou potýkat s obtížemi cestování s rozměrným a velice křehkým zavazadlem.
I v případě pevných paddleboardů se setkáte s různými tvary, které jsou vhodné pro různé vodní a povětrmostní podmínky. Dělení podle "paluby" paddleboardu je možné na rovné (flat) a vyhloubené (recessed, dugout, vydlabanec). Dále se paddleboardy dají dělit podle tvaru špičky (nosu) boardu, která souvisí s vhodností pro určité vodní podmínky. V zásadě platí, že prkno na klidnou vodu (flatwater) má špičku boardu rovnou, přilepenou k vodní hladině, a prkno tak lépe klouže po hladině. Pevné paddleboardy vhodnější na vlnitou nebo rozbouřenou (choppy) vodu mají špičku ohnutou směrem nahoru, aby prkno po nerovné vodní hladině tancovalo a nepotápělo se pod vlny.
NSP Carolina NSP Ninja NSP Sonic NSP Puma NSP Molokai
NAFUKOVACÍ PADDLEBOARDY (iSUP)
plováky vyrobené lepením polyesterové drop-stitch tkaniny, potažené vyztuženým PVC, a následně opatřené protiskluzovou nášlapnou vrstvou. Díky možnosti sbalení do nepříliš rozměrného batohu, jednoduché přepravě, výborné odolnosti a příznivé ceně jsou dnes drtivě převládající volbou pro běžného uživatele paddleboardu.
Dle tvaru a doplňkových komponent, potřebných pro použití ve specifických podmínkách se paddleboardy dělí do následujících kategorií:
Allround
nejoblíbenější a nejuniverzálnější paddleboardy, které obstojí téměř v jakýchkoli podmínkách. Lze na nich odjet se ctí jakýkoliv hobby závod, je možno na nich splouvat rychleji tekoucí horní toky řek. Nejvíc však oceníte jejich univerzálnost na rodinné dovolené, ať už u moře nebo na českých přehradách a rybnících. Pro správné fungování allroundu je nejdůležitější volba vhodné velikosti (výtlaku). Se zvyšujícím se objemem narůstá stabilita, ale zároveň klesá obratnost paddleboardu. Největší allroundy jsou proto hojně využívány ke cvičení jógy a rodinným výletům.
Při výběru velikosti je třeba uvážit celkovou hmotnost všech jezdců a zvolit nejméně 2násobný výtlak. Například jezdec vážící 90 kg, který bude občas vozit dítě o hmotnosti 40 kg, by měl zvolit plovák výtlaku alespoň 260, raději však 300 litrů. Jejich obvyklá šířka se pohybuje v rozmezí 30“-32‘‘ (75-80cm) , délka bývá mezi 10‘-11‘ (300-330cm).
Touring
paddleboardy určené především na výlety a delší vyjížďky, objevné expedice či rybaření. Jedná se o delší a zároveň podstatně širší plováky, které poskytují jezdci mnohem větší stability. Při delších výletech ihned oceníte jejich jízdní vlastnosti. Oproti allroundům jsou rychlejší a snáze se na nich udržuje přímý směr. Bývají doplněny úchyty pro připojení kajakového sedátka, jejich nezbytnou výbavou jsou i fixační gumová lanka pro ukotvení „nákladu“ nebo i např. vlečná a tažná oka. Díky větším rozměrům jejich výtlak mnohdy i výrazně přesahuje 300 litrů. Se svojí obvyklou délkou 11‘- 13‘ a šířkou 32‘‘-34‘‘ jsou výbornou volbou i pro univerzální rodinné použití.
Raceboard
dlouhé, velmi úzké a vratké plováky určené pro rychlostní závody na klidné i mořské hladině. Rychlostní paddleboardy jsou vhodné zejména pro zkušenější jezdce se závodními ambicemi nebo pro vyznavače ostré rekreační fitness jízdy. Dle délky skeletu se dělí na dvě typické kategorie: do 12‘6‘‘ a do 14‘ . Se svou šířkou 23‘‘-28‘‘ patří k nejštíhlejším plovákům, na kterých lze s úspěchem atakovat rychlosti kolem 10 km/h.
Wave SUP a SUP surf
nejobratnější, nejmenší, ale zároveň nejméně stabilní paddleboardy špičatějšího tvaru určené zejména pro jízdu ve vlnách. Jejich výtlak se pohybuje od 80 do 180 litrů. Nejmenší vlnovky mají velmi blízko ke klasickým shortboardům pro jízdu na mořských vlnách, ty nejdelší lze používat i k běžnému pádlování na klidné hladině nebo na řece. Pro svoji snadnou ovladatelnost výborně poslouží lehčím jezdcům nebo dětem.
Foil
foiling, foilování je vyšší stupeň požitku ze skluzu. Trend, při kterém se na všechno připevňuje speciální foilová ploutev, graduje během posledních pár let. Foilují katamarány, kite, surfy i SUP surfy. Při foilování jedete nebo přímo letíte s prknem ve vzduchu, kam vás vytlačí energie vody soustředící se do malé plochy ploutvičky. Foilování je pro zkušenější jezdce, kteří zvládají surfing a SUP surfing.
River SUP
se svými 34‘‘-36‘‘ velmi široké a zároveň obvykle kratší (jen 9‘-9‘5‘‘) paddleboardy určené ke sjíždění divočejších řek. Jsou oblíbeným náčiním dříve aktivních vodáků, kteří jsou doma v korytech horských říček a rychle tekoucích řek. Jsou vždy vybaveny pevnými nízkými ostruhami, schopným překonat i mělká místa řek. Rovněž jejich vejčitý tvar je specifický a spolu s velkým výtlakem (min. 300 litrů) přispívá k mimořádné stabilitě a zároveň výborné manévrovatelnosti ve zpěněných peřejích.
Wind SUP
paddleboardy s možností uchycení windsurfingové plachty a středové ploutve. Ve světě doposud výhradně pevných windsurfingových plováků se díky své skladnosti stávají např. v kombinaci s nafukovacím oplachtěním iRIG revolučním řešením. Současné windSUPy jsou ideálními plováky pro méně zdatné jezdce, vhodné k naučení základů windsurfingu až k použití pro rekreačně sportovní jízdu. Pro jejich plnohodnotné windsurfingové použití je nezbytná přítomnost odnímatelné středové ploutve, bez které je jejich využitelnost významně omezená jen pro velmi zkušené jezdce. I takové plováky lze dovybavit dragstopperem dodatečně zajišťujícím potřebnou ovladatelnost. U těchto plováků je nutno dbát na správné umístění paty stěžně, středové ploutve a případně i poutek na nohy, někteří výrobci (zřejmě s nevelkými windsurfingovými zkušenostmi) se dopouštějí ve výrobě i fatálních omylů …
Yoga
speciální plováky přizpůsobené potřebám cvičení jógy a fitness. Tato obvykle 32‘‘-34‘‘ široká prkna mívají vyjma často „dámsky barevně laděného“ designu i velký výtlak (kolem 330-360 litrů) potřebný pro dostatečnou stabilitu při cvičení, který je rovněž předurčuje do role výborných rodinných paddleboardů, které poskytují ideální prázdninové útočiště všem dětem z blízkého okolí.
Kid SUP
výborně ovladatelné tenké plováky menšího výtlaku mezi 100-160 litrů, odpovídající potřebám nejmenších paddleboardistů. Bývají vybaveny menšími ostruhami a dvojdílným skládacím dětským pádlem (s žerdí menšího průměru). Tvarem je lze zpravidla zařadit i mezi allroundery a vlnovky. Většina světových renomovaných značek nabízí i tyto dětské SUPy, které však bývají při výběru neprávem opomíjeny nejčastěji díky preferenci univerzálnosti pořizovaného plováku v rámci rodiny. Otázkou je, zda je to ve vztahu k vlastním dětem prozíravé.
Family
často požadovaným parametrem při výběru paddleboardu je, aby na něm mohli rodiče vozit své děti i s domácími mazlíčky a aby paddleboard sloužil celé rodině. Pro takové účely je vhodný širší a delší paddleboard než typ Allround pro jednoho. Rozměry rodinného paddleboardu se pohybují okolo délky 13' stop (necelé 4 metry) a šířky 35'' palců (cca 90cm). Paddleboard se nafukuje klasicky jako všechny jiné typy iSUPů. Vhodné je také pořídit rovnou dvě pádla.
Team
S týmovými paddleboardy si užije zábavu i početnější skupina. Podle stylu pádlování a tvaru je dělíme na dračí paddleboardy (dragon SUP), na kterých se jezdí za sebou a mega boardy, na kterých se jezdí ve dvojstupu. Jízda na týmových paddleboardech je příležitostí pro mnoho zábavy, nejdůležitější pro plynulou jízdu je synchronizované pádlování. Dračí SUP je určen pro čtyři pádlující za sebou a jeho délka je kolem 22' stop (necelých 7 metrů). Na obří paddleboard - megaboard - se vejde šest-sedm pádlujících (3+3+kormidelník) a jeho délka je kolem 17'. Každý má své pádlo. Oblíbené aktivity na těchto skupinových paddleboardech je výlet po řece nebo soutěž dvou týmů, kdo dříve zdolá trasu s otočkou. Megaboard se dost dobře dá použít i jako plovoucí ostrov.