TESTOVÁNO: Závodní dětské paddleboardy očima Matyáše
Matyáš Soukup je náš top český paddleboardový závodník v kategorii dětí do 12 let, který si již druhou sezónu společně se svojí sestrou Valerií nenechá ujít žádný závod ze série Českého poháru v paddleboardingu pořádaném paddleboardovou federací ČFSUP. Pod taktovkou svého otce a trenéra, Jaroslava Soukupa, taktéž zkušeného závodníka v kategorii OPEN, se ve volném čase věnují zlepšováním pádlovací techniky, a ještě více testování a porovnávání sportovního materiálu. Vhodné sportovní náčiní a kvalitní stabilita při pádlování na paddleboardu je alfou omegou každého závodníka a dětského dvojnásob.
A proto se oba Soukupové vrhli na testování dětských paddleboardů z kategorie nafukovacích (iSUP) i z kategorie pevných karbonových (hardboard).
Matyáš Soukup na MČR v paddleboardingu 2019, vítězný sprint
Testovací den: 23.5.2020
Místo: jižní Čechy, Třeboň – rybník Svět
Testovací podmínky: bezvětří a hladká voda
Jezdec: Matyáš Soukup, 12 let
Testované dětské paddleboardy:
- nafukovací KIBOKO ROKETI KID 210 - 11‘6‘‘ x 25‘‘ (350cm x 63 cm)
- karbonový SIC RS YOUTH - 12‘6‘‘ x 20‘‘ (380cm x 51 cm)
První test: 570 metrů, 1 otočka
nafukovací: 4,25 min
karbonový: 4,01min
Druhý test: 440 metrů, 6 otoček
karbonový: 3,38 min
nafukovací: 3,48 min
Hodnocení rychlost a manévrovatelnost:
Karbonový paddleboard je při malé šířce, větší délce a tuhosti jednoznačným vítězem na rovné a dlouhé vzdálenosti. Kde ztrácí, je ovladatelnost na bójkách, kvůli většímu výtlaku na zádi a citlivosti na stabilitu.
Nafukovací paddleboard je zákonitě pomalejší kvůli větší šířce a nafukovací konstrukci. Hodně ovšem nažene na otočkách díky větší jistotě jezdce při otočném manévru.
Závěr z pohledu otce Jaroslava: Na závodech v ČR jsme se zatím s dětskými karbonovými speciály nepotkávali kvůli dostupnosti a vysoké ceně a také je třeba brát v potaz i větší riziko poškození paddleboardu při jeho nedostatečném ovládání. Ovšem pokud se chce dítě v mladém věku zdokonalovat a mít možnost se porovnávat se zahraničními jezdci, je toto ta nejlepší a jediná možnost.
Tímto děkuji Petrovi Cemperovi za poskytnutí karbonového speciálu a zároveň se těším na nový prototyp dětského nafukovacího paddleboardu 12‘6‘‘x23‘‘ od Aleše Kuchyňky, který by podle mého názoru mohl tyto rozdíly ve výsledných časech. U dětí do 15 let je podle mého názoru nejdůležitější rozvíjet stabilitu a techniku pádlování. A to lze jedině na odpovídajících délkách a šířkách úměrných věku paddleboardisty. Sílu a vytrvalost lze získat později.
Závěr z pohledu testovacího jezdce Matyáše: Pro mě byla jízda na pevném paddleboardu úplně nový zážitek z jízdy a z pádlování. Pocit, když jsem stál na karbonovém prkně se těžko popisuje. Doteď mám napádlováno hodně kilometrů na tom nafukovacím. Asi první rozdíl je, že na nafukovacím prkně stojíte jakoby výše a cítíte se bezpečně a stabilně a na tom karbonovém je to jiné, prkno jinak klouže, ale také vám nic neodpustí. Na to jsem si ale zvykl poměrně rychle. Tento rok plánuji ještě jezdit na nafukovacím prkně a příští rok se uvidí!
__________
Doufáme, že vás článek inspiroval a už přemýšlíte jaké prkno pořídíte pro vaše děti. V případě, že potřebujete poradit, který dětský paddleboard vybrat, i když to nebude zrovna ten závodní, neváhejte se na nás obrátit na info@paddleboardguru.cz a našeho paddleboardguru Davida.
- luc