REPORTÁŽ z paddleboardových závodů na Gran Canarii

V sobotu 30. Března 2019 se uskutečnil druhý ročník vydařeného závodu pro profíky I amatéry La Misteriosa SUP Pro & Amateur. Poprvé byl tento závod zařazen do světové paddleboadrové série Euro Tour. Celý závod se konal na pláži Las Marañuelas v městečku Arguineguin ležícím na jihu kanárského ostrova Gran Canaria, kde ho pořádal místní paddleboardový klub La Misteriosa SUP společně s městem Mogán.

Sobota ráno.

8:00 - Všechno je přichystané na příchod prvních závodníků. Ve vzduchu je cítit napětí.
9:15 - Přípravy k závodu jsou u konce. Předem se do závodu přihlásilo na 60 závodníků. Mezi místními kanářany i Španělé, Slováci, Češi, Němci, Italové, Maďaři, Norové, Chilané, Holanďané a Francouzi. Možná poprvé v historii se do závodu Euro Tour přihlásilo více žen, než mužů, což je v disciplíně long distance neobvyklé.
9:30 - Začíná předzávodní schůzka pro kategorie Elite a Sport. Obě kategorie se budou potkávat na trati čtyř km dlouhých kol mezi pobřežím Mogánu, Barranco de la Verga a městečka Arguineguín, kde je čekají přeběhy kolem vlajky na pláži. Pro kategorii Sport to je celkem 8 kilometrů (2 kola), kategorie Elite pojede kola celkem čtyři na 16 kilometrové trati. Elite závodníků je 40 a jsou připravení dát do závodu všechno.
10:00 - Start. Jakmile zazněl signál, závodníci se rozběhli s boardy v rukou do moře, naskočili a začali pádlovat k první bóji v centru laguny pláže Playa de Marañuelas a směřovali k Patalavaca a Playa de la Verga, kde se otočí okolo další bóje. O dvě minuty později stratuje kategorie Sport s účastníky kategorie Hobby, kteří jedou na allroundových boardech, společně s juniory do 16 a 18 let. První Elite závodníci se na prvním přeběhu objevují o 24 minut později.

Cílový výběh na pláž.

S časem 1 hodina 41 minut si pro první místo Elite dojíždí Paolo Marconi (IT) s paddleboardem 14’ (značky RRD), o necelé dvě minuty později jeho italský soupeř Martino Rogai (Mistral). Třetí místo získala opět Itálie – mladý Davide Iónico. V ženách obhájila vítězství v Elite španělka Susak Molinero (RRD) v čase 1:50:18. Na druhém místě skončila Esperanza  Barrera z klubu Onexe ze sousedního ostrova Fuerteventura v čase 1:50:33. A na třetím místě ostřílená holanďanka Petronella Van Malsen s časem 1:57:18.

Nemůžeme opomenout ani skupinu českých závodnic v čele s Ivou Dundovou (NSP), jejíž výkon byl taktéž působivý a její taktika v ženském draft vláčku a koncentrace na pádlování jí vynesla skvělé 5. místo.

Technický sprint na závěr.

Po dojetí všech závodníků a po oběde se na startovní linii postavili znovu závodníci v disciplíně technického sprintu, ve kterém musí předvést perfektní plážový start, 100 metrů rychlého pádlování, otočku kolem bóje a dalších 100 metrů zpět na pláž do cíle. V této disciplíně dominovala mladá česká závodnice Kristýna Babiánková (Starboard), na druhém místě skončila italka Chiara Nordio a na třetím holanďanka Petronella Van del Maisen.  Mužský sprint opanoval nezastavitelný Paolo Marconi. Jaran Rodriguez z Fuerteventury na místě druhém a třetí ital Davide Iónico.V 15:30 proběhlo závěrečné předávání cen a uzavřelo ho rozdání Euro Tour prize money šeků v celkové hodnotě 3200€, rovnoměrně rozdělených mezi muže a ženy až do pátého místa.

Pár slov od závodníků.

Martino Rogai (Mistral - IT):

Závod mě příjemně překvapil! Byla to úžasná akce se skvělou organizací. Pořadatelé na minute dodrželi časový harmonogram a starali se o závodníky. Ocenil jsem také podobu trati s mnoha technickými prvky – točení kolem bójí a intenzivní plážové přeběhy, které byly zábavné I pro diváky. Velkou show pro mě byl závod dětí společně s profi SUPery. Gran Canaria a Arguineguín je definitivně ideální místo pro závod a trénink během roku, především, když v Evropě je zima. Příští rok určitě přijedu znovu a opět pár týdnů předem, abych si užil i ostrov. Díky pořadatelům!
Martino Rogai med

Iva Dundová (NSP-CZ):

Od našeho prezidenta České Federace Stand Up Paddle Stana Hubáčka, který je také pořadatelem celé akce a vede místní klub La Misteriosa, jsme s ostatními českými závodnicemi dostaly velkou příležitost připravit se na závod a zažít podmínky, které v Česku nemáme. Trénovali jsme techniku pádlování ve vlnách a jízdu při silném větru a celé to vyvrcholilo skvěle zorganizovaným závodem. Hlavním důvodem proč jsme si to na Gran Canarii tak užili bylo přátelské zázemí místního klubu la Misteriosa. Klub se ale nestaral pouze o nás. Stejnou péči věnoval i italským a španělským závodníkům, kteří také přiletěli zdaleka. Už se těšíme na příští rok!
Iva Dundová med

Ricardo Haverschmith (Mistral -NL):

Závod byl dobře zorganizovaný s milými lidmi na krásném místě!!! Průběh závodu byl pro mne také vzrušující svou délkou – čtyři kola – včetně přeběhů. A sprinty jsou vždy skvělou zábavou navíc.
Richard Haversmith med

Susak Molinero (RRD-ES):

Týdny, které jsme tu strávili byly úžasné. Užili jsme si perfektní podmínky na trénink, pár vln, výlety na kolech do hor, rovnou hladinu I neuvěřitelné downwindy!! Závod byl zábavný se čtyřmi koly plných emocí a na krásném místě. Stano s Lucií z klubu La Misteriosa odvádějí opravdu dobrou práci jak pro klub, tak pro propagaci sportu a pro lidi, kteří chtějí poznat ostrov. Díky za všechno a stoprocentně se uvidíme příští rok!!