REPORTÁŽ: Paddleboarding – mokrá příprava snowboarďáků
I letos jsme pokračovali ve spolupráci Paddleboardguru & Snowboardel & Snowrockets - snowboardovým klubem, který vychovává mladé naděje, a hlavně se u toho skvěle baví. Jaký měli „snow-rakeťáci“ rok 2020? Reportáž přinášíme v podání trenérky a team managerky Marie Bohůnkové.
Snowrockets na Ještědu... |
...a již druhým rokem také na paddleboardech. |
Rok 2020 začal zkrácenou sezónou a online tréninky
Stejně jako v minulé sezoně pokračovala spolupráce snowboardového klubu Snow Rockets a Paddleboardguru & Snowboardel, kteří nám na letní přípravu vypůjčili 2 paddleboardy.
Zimní sezona byla zkomplikovaná nejdříve nedostatkem sněhu a následně předčasně ukončena kvůli Covid- 19. I tak jsme ale stihli odjet Olympiádu dětí a mládeže, která se konala v Karlovarském kraji a odvezli jsme si z ní šest medailí (viz foto níže). Závodilo se ve dvou věkových kategoriích 2004/2005 a 2006/2007 a každý účastník závodil ve třech disciplínách – slopestyle, slalom a snowboardcross.
Poté jsme stihli odjet ještě další čtyři závody v německém Grasgeherenu v rámci série SBX Trophy a jeden závodní víkend českého poháru na Bukové Hoře.
Snowrockets na Olympiádě dětí: medailisté
Tomáš Tůma (1.místo Slalom, 2.místo Snowboardcross, kat. starší) - úplně vpředu, drží diplom
Štěpán Hlaváček (3.místo Snowboardcross, kat. mladší) - 1.řada, 2. z prava, červená bunda
Turinský Matyáš (1.místo Snowboardcross, kat. starší) - 1.řada, 6.z prava (rozepnutá bunda)
Anna Halašová (1.místo Snowboardcross, kat. starší) - 1.řada, 4. z prava, černá bunda
Štěpán Hlaváček (2.místo Slopestyle, kat. mladší) - 1.řada, 2. z prava, červená bunda
Tréninkovou pauzu v období karantény jsme vyplňovali on-line tréninky.
Jak takový online trénink vypadal?
Online tréninky jsme měli v první jarní karanténě. Jednou týdně se všichni sejdeme na cca 45 minut online, každý se zapnutou kamerou. Trenér předcvičuje, ostatní cvičí. Střídáme kruhový trénink, cvičení na core nebo protahování. Největší výzvou pro děti je zvládnout trénink v jejich mnohdy malých pokojíčcích, a tak je často cvičení doprovázeno úrazem o nábytek.
Ale od května už nám bylo umožněno vyjet na soustředění. První jarní soustředění se konalo v Praze a střídali jsme pumptrack v Braníku, v Říčanech a také gymnastiku v hale v Dobřichovicích. Na konci května jsme vyrazili na společné soustředění se Sportovní akademií Špindlerův Mlýn do Liberce. V červnu se pak konalo ještě společné soustředění všech snowboardových klubů v Nymburku, kde se potkali freestylisti, slalomáři i crossaři a měli možnost se seznámit.
Suchá příprava Snowrockets v tělocvičně, vapadá to na dřepy s výskokem.
Co je pro snowboardisty důležité trénovat při suché přípravě?
Suchá příprava je pro nás hodně důležitá a trávíme s ní hodně času. Jako nejdůležitější bych označila koordinaci těla a s tím spojenou orientaci v prostoru. Při snowboardcrossu je důležité provést správný pohyb, a ještě ho dobře načasovat. Proto je tedy nezbytné své tělo umět ovládat a mít kvalitní koordinační schopnosti. Orientace v prostoru / vzduchu je zase potřebná na skoky. Proto se věnujeme gymnastice – skoky na trampolíně, kde trénujeme salta, otočky a další dovednosti. Zároveň v gymnastice děláme cviky na zpevnění těla, a to především středu těla (stojky, hvězdy, přemety). Dále také doskoky – na žíněnky, z vyšších míst (kladina) - trénink stability, která je potřebná na snowboardu. Potřebné je ale mít silné i dolní končetiny, takže dřepy, dřepy a dřepy. (ty jsou důležité i při paddleboardové suché přípravě, pozn. Paddleboardguru)
Snowrockets na výjezdu na paddlech - mokrá příprava a hlavně zábava. |
Rozvolněné léto s paddleboardingem jako doplňkovou mokrou přípravou
Od června už počasí dovolilo konečně vytáhnout paddleboardy a při kempu na Dolní Moravě jsme vždy vyrazili na vodní nádrž Pastviny, kde jsou skvělé podmínky na jízdu. Při jízdě jsme tak posilovali střed těla, koordinaci a správný postoj na paddleboardu. Ale využili jsme paddleboardy také jako dopravní prostředek a udělali si v Pastvinách výlet.
V červenci jsme opět vyrazili do Liberce a jeden den jsme věnovali celý výletu do Stráže pod Ralskem, kde je Wake park. Takže byla možnost střídat jízdu na wakeboardu a paddleboardu. Po tomto dni nebyl nikdo schopný zvednout ruce!
Pak už následoval náš klasický týden u Lipenské přehrady. Letos jsme bydleli v Horní Plané a využívali jsme k jízdě na paddlu místní část přehrady. Jeden den jsme také vyrazili na výlet po Vltavě z Vyššího Brodu až do Rožmberku. Výlet po Vltavě na paddleboardech patří k nejoblíbenějším dnům celého léta. Sjeli jsme si i jezy v kleče, ti pokročilejší dokonce i ve stoje. Posledním dnem na paddlech byl den u vodní nádrže Džbán v rámci kempu v Praze, kde jsme měli závody týmů na paddleboardech.
Pár paddleboardových otázek jsme položili i mladým Snowrockets Sofii Vladařové (8 let, nej disciplína snowboardcross) a Matyášovi Štefkovi (16 let, nej snowboardcross a slopestyle)
Sofie, 8 let a Matyáš, 16 let |
Jak se cítíš při jízdě na paddleboardu v porovnání se snowboardem? Je to v něčem podobné?
Sofie: „Když na tom stojím tak se citím stejně. Ale na paddlu si ještě nejsem tak jistá a proto při jízdě často sedím.“
Matyáš: Na paddlu se cítím trochu nejistě oproti snowboardu, ale zvládám to! Podobnost se snowboardem je to, že se v obojím musí držet rovnováha.
Co tě na paddleboardu baví nejvíce?
Sofie: „Nejvíc mě baví, že se to kýve a vždycky někoho shodíme a já pak za ním můžu skočit a koupat se.“
Pádloval(a) si na něm i jindy, než jen na soustředění?
Sofie: Jednou s rodinou, když jsme jeli při dovolené na Lipně a pak v Chorvatsku na moři.
Matyáš: Určitě párkrát u nás na přehradě v Brně a pak na dovolené v Chorvatsku.
Kam by ses na paddleboardu chtěl(a) podívat? Na moře, nějakou řeku…
Sofie: Zase do Chorvatska. Tam se mi líbilo, jak byla ta voda průzračná.
Matyáš: Vlastně kdekoliv na vodě, kde to jen jde. Je to super sport, u kterého si odpočinu.
Jak ti jdou otočky na paddleboardu? Jezdíš při nich na backside?
Sofie: Moc je nedělám, protože mi nejdou a většinou spadnu do vody.
Matyáš: Nejsem na otočky specialista, takže moje otáčení na paddlu vypadá spíš tak, že padám do vody.
Co ti přijde na paddleboardu nejtěžší (nebo přišlo, když jsi na něm stál(a) poprvé)?
Sofie: Vůbec to, se na něm postavit a jet.
Matyáš: Držet rovnováhu a u toho pádlovat.
A zpět na svahy
Podzim už se snažíme věnovat přípravě na sněhu v Alpách (i když teď opět online suchá příprava doma). Máme za sebou týden v Itálii a týden na rakouském Pitztalu, avšak momentálně nevíme, co nám nařízení přinesou. I tak věříme, že budeme moct v přípravě pokračovat a že zúročíme letní přípravu, která díky spolupráci s Paddleboardguru & Snowboardel byla zábavnější.
Snowrockets ve svém sněhovém živlu. |
Snowrockets na Džbáně v Praze. |
Díky za report a držíme vám pěsti do zimní sezóny a v létě vás ty otočky na paddleboardu naučíme na Džbáně!
-luc