Pádlujeme na podzim i v zimě
Paddleboarding může být v Česku i celoroční sport
Paddleboarding si mnozí spojují s létem. Je to logické, do vody se nejlépe padá, když víme, že je teplá. A z našeho Paddleboard centra na Džbáně i víme, že další podmínkou pro to, aby se lidé vydali na prkno, je slunečné počasí. Jakmile je některý letní den mráček, ba pouze zamračená předpověď počasí, na vodu se nikomu nechce. Což je škoda, protože když je pod mrakem, tak aspoň člověk není neúprosně grilován sluncem a když jsou přeháňky, tak je i voda teplejší.
S posledním srpnovým dnem, tak o paddleboarding najednou opadá zájem. Protože září už prostě není léto. Maximálně tomu dáme nějaký ten víkend nebo prodlouženou dovolenou u moře. A to je velká škoda, protože podzim je na paddleboardu krásný a z vodní hladiny i intenzivnější na niterní zážitky.
Jak se obléct v chladnějších teplotách?
Teplejší část podzimu
V první polovině září ještě není co řešit, teploty jsou přes den mírně nižší než v srpnu, a to je jedině příjemné. S přibývajícími dny bychom doporučili nepodceňovat oblečení při podvečerním ježdění. Jakmile se slunce schová za obzor, citelně se ochladí a na to je lepší už vyrazit třeba v lycrovém triku s dlouhým rukávem. Postupně prodlužovat i nohavice a ke kraťasům nebo boardshortům přidat i dlouhé lycrové legíny. Lycra je lehká a prodyšná a při sportovnějším výkonu nás nepřehřívá, ale zároveň ochrání, když foukne vítr a předejde prochladnutí po tréninku, než se převlečeme.
A co na nohy?
Na boso je ježdění nejlepší, ale při prvních pocitech chladu od nohou si na příští ježdění vezměte raději tenké neoprenové botky tloušťky 2-3 mm. Za tu rýmičku to nikomu nestojí. Dobré jsou již kotníčkové neoprenky, protože kotníky jsou náchylné na „vychladnutí“. Také doporučujeme vybírat neoprenové boty správné velikosti a nenechávat si míso na špičce, aby nám noha v botě pak neklouzala. Ideálně neoprenky se stahovacím páskem na nártu, které nohu fixují ve správné poloze.
Tip: lehké kotníčkové neoprenové boty ION – Ballistic 2,5 mm s dobrou citlivostí chodidla skrz podrážku. ZDE
Tip: lycrové triko ION ZDE, pokud vás lycra studí, vezměte si pod ní lehké bavlněné nebo funkční triko
Chladnější podzim až začínající zima
Přicházejí už ty dny, kdy je obloha celý den šedivá, dny se zkracují, prší a teploty se pohybují už spíše okolo 10°C. Ale vy máte chuť si jít zapádlovat. Neoprenky jsou už nezbytností a co se týče dalšího oblečení už záleží na vašich fyziologických dispozicích – jestli je vám stále horko anebo jste zimomřiví.
Oproti letním a podzimně/jarním modelům neoprenek, je na zimu ideální pořídit ještě tlustší a vyšší variantu 5-6 mm. Do neoprenek na zimu je také důležitá ponožka, např. kvalitní funkční lyžařská v různých variantách tloušťek a výšek (až podkolenky).
Tip: Vyšší neoprenové boty na zimní paddleboardování ION – Plasma 6/5 mm. ZDE
Tip: Funkční rychleschnoucí triko PROLIMIT ZDE
Oblečení s označením, že je vhodné na paddleboard při chladnějších teplotách v obchodě přímo nenajdete. Hledejte ho mezi běžeckými a běžkařskými outfity. Lycrové oblečení vyměňte za funkční prádlo, které dobře odvádí vlhkost a zároveň poskytuje i teplo. V případě velkého větru doporučujeme i neprofoukavou softshell bundu na běhání. Pokud jste náchylní na hlavu, tak přidejte i dobře držící čepici nebo čelenku na běhání nebo běžkování. Obecně jde používat oblečení na běžky. Platí, že nejefektivnější je vrstvení funkčních svršků, tak abychom se při pádlování nepřehřívali, mohli se hýbat a bylo nám to příjemné.
Chcete raději neopren?
Variantou na opravdu chladné teploty je i tenké neoprenové oblečení (wetsuit) do našich podmínek o tloušťce 1-2 mm. Funkční je např. kombinace neoprenových kalhot (přeci jen se nohy dostávají do kontaktu s vodou častěji, než horní polovina těla) a funkčního prádla s neprofoukavou bundou. V zimě se nemusíte bát si vzít ani neoprenové triko, i když někdo se v něm může trochu více přehřívat a potit, jelikož neopren sice chrání před podchlazením, ale když je mokrý. Záleží na vašem komfortním pocitu.
Tip: Tenké neoprenové kalhoty na paddleboard PRO-LIMIT 1 mm. ZDE
Tip: Neoprén ION Long John 2 mm, který neomezuje pohyb ramen a není příliš robustní. ZDE
A co rukavice?
Když už jde do tuhého a voda je jako sirup přijde čas i na rukavice. Na rukavicích je důležité, aby vám neklouzaly dolů z hlavičky, zároveň abyste měli v rukou stále cit na pádle. Takovou variantou, která splňuje tyto požadavky jsou rukavice např. od značky ION nebo PRO-LIMIT. Protiskluzové rukavice s otvorem na dlani, pro lepší cit. Vypadají jako palčáky, ale ukazováček uvnitř je oddělený. Tloušťka těchto rukavic je 2,5 mm a uvnitř je hřejivý materiál.
Tip: ION neoprenové rukavice OPEN PALM s otvorem v dlani pro lepší cit. ZDE
Tip: Protiskluzové neoprenové rukavice PRO-LIMIT Curved Finger Utility 3 mm. ZDE
Sucho v neoprenu, i když se vykoupete
Jako upgradovaný tepelný štít a zároveň pro někoho jako jistota před nechtěným koupáním je na trhu i tzv. suchý oblek (drysuit), který již vyrábí více firem a v různých variantách. Mezi nejznámější patří „sucháč“ od rakouského výrobce SUPSKIN. Další dvojdílnou možností je např. drytech bunda a kalhoty od firmy AQUADESIGN. Výhodou i nevýhodou suchého obleku je jeho nepropustnost, a to jak vody k tělu, tak tělesného vlhka ven. Pod suché obleky si oblečte termo prádlo a nezapomeňte na boty.
Tip: AQUADESIGN třívrstvý prodyšný Fleecetech Top a Pant ZDE
Tip: ION polosuchý dámský neopren 4/3mm v modré a růžovo šedé ZDE
Tip: neoprenová čepice ION Bommel ZDE
Suchý oblek SUPSKIN
Suchý oblek, který má své kořeny v sousedním Rakousku. Od roku 2011 se vyvíjí technologie a střihy a testování probíhá nejen v zimních podmínkách. Od roku 2017 se výroba přesouvá do Portugalska.
Varianty oblečení na paddleboard podle venkovní teploty - orientačně
17-20°C | lycrové triko a kalhoty, naboso nebo s letními tenkými botami |
11-16°C | funkční oblečení, softshell bunda, neoprenové kotníčkové boty |
pod 10°C | neopren nebo suchý oblek + termo prádlo, tlustší neoprenové boty |
pod 5°C | jděte radši běžkovat. Při těchto teplotách už hrozí namrzání prkna a navíc se těžko prohřívá celé tělo a mohli byste si zkazit techniku. |
Když to shrneme, jde hlavně o individuální pocit tepelného komfortu a dostatečné hybnosti. Dalším tipem zpříjemňujícím pádlování v chladných měsících je třeba zvolit vhodné nástupní místo, abychom nebyli mokří ještě před pádlováním. Ideální je nástup z mola nebo z šikovně umístěného balvanu ve vodě, tak aby byla dostatečná hloubka na flosnu a ze břehu se dalo udělat krok suchou nohou.
Tipy kam vyrazit na zimní pádlování
Pádlování v zimě má řady nadšenců, kteří se kolikrát nezastaví ani s mírně zamrzlou vodní hladinou. Na jejich facebookových profilech pak vidíte mnoho fotek zamrzlých rampouchů ve vousech a červené rozzářené obličeje u zasněženého jezera.
Má to své kouzlo a pro opravdové fajnšmekry jsou tu i oblíbené zimní paddleboardové závody:
- V prosinci Nautic Paddle někdy zvaný Paris Crossing v Paříži na Seině, na kterém je 1000 závodníků
- V lednu GlaGla Race na francouzském alpském jezeře Annecy, kterého se účastní i čtyřčlenné týmové paddleboardy. Účast na tomto závodě je rok od roku větší pro ročník 2020 se předpokládá na 800 závodníků
- SUPNera ICE - v České republice téměř novoroční závod v Neratovicích na Labi v pořadatelském podání paddleboardového klubu SK LiveCross Neratovice
SUPNera Ice 2021 |
|