Paddleboardové mistrovství na Veselských pískovnách
Minulý víkend se v jižních Čechách na Veselských pískovnách sjeli všichni paddleboardoví závodníci z celé republiky, aby si společně užili třídenní Mistrovství ČR v paddleboardingu. Kdo se na paddleboardové klání těšil ještě více než Češi, byli polští a němečtí závodníci, kteří se do závodu hlásili především v kategorii dětí do 15 let. Rodiče nezávodili a dělali mladým závodníkům všechnu podporu okolo včetně hlasitého fandění ze břehu.
Celkem se mistrovství účastnilo na 150 závodníků včetně dvacítky hendikepovaných jezdců, kteří zde měli své první mistrovství pod taktovkou spolku Aktivně s vozíkem.
No zkrátka paddleboardisté, kam se podíváš. Místní provozovatel pláže dokonce uzavřel celou pláž pro závodění, tedy pro všechny, kdo nechtěli jezdit na paddleboardu ať už závodně nebo při testování. A koho odradilo uplakané počasí, ten mohl poslouchat některý z dvoudenních DJ setů anebo večer při koncertě v kempu na Veselských pískovnách.
V rámci mistrovství se jeli tři klasické disciplíny – sprint, technical race a long distance a tyto jednotlivé závody spadali do bodování Českého poháru v paddleboardingu, který pořádá Česká Federace Stand Up Paddle. Mistrovské tituly se udělovaly v celkovém hodnocení dílčích výsledků ze všech tří disciplín (v overallu). A že bylo dost titulů, které šly sebrat. Hlavní kategorii OPEN vyhrál v mužích Ondřej Petrák (TJ Prazdroj Plzeň) a v ženách Kristýna Babiánková (KVS Starboard Praha), oba se dvěma vítězstvími a jedním druhým místem. V kategorii Juniorů zvítězil Jan Šesták (Budesport České Budějovice), juniorská dívčí kategorie se nenaplnila. V kategorii Dětí do 15 let se úřadujícími mistry ČR stali Vojtěch Seidenglanz (Budesport České Budějovice) a Karolína Uhrová (Spartak Modřany). Kromě těchto hlavních kategorií se mistrovské tituly udílely také v četných věkových podkategoriích (Masters 40+, Senior 50+, Děti do 12 let, Děti do 9 let) a v kategorii nafukovacích paddleboardů (iSUP), jak někteří říkají titul mistra „pumpiček“.
Kromě individuálních závodů se na Veselských pískovnách závodilo i v týmech a klubech. Při týmových závodech se mohli závodníci hlásit do kategorií megaboardů s posádkou do šesti lidí, kategorie Dragon SUP se čtyřmi závodníky za sebou a kategorie Juniorský team, kterou tvořili minimálně tři dětští závodníci na jednotných tandemových plovácích Aquamarina Super trip. U všech týmových závodů byla trať stejná – start s rozběhem ze břehu, otočka kolem bóje a doběh do cíle. Zahrnout tyto týmové závody byly dobrým tahem. Jak v případě zájmu závodníků, kteří předvedli dobré koordinační a technické dovednosti při synchronizovaném pádlování a otočce na bóji, tak z pohledu atraktivnosti pro diváky. Paddleboardové závody v týmech se v Čechách teprve rozjíždějí, ale je jasné, že perspektivu mají i z pohledu možného závodění na zahraničních závodech, kde je tato kategorie častá. „Dračí paddleboardy“ mají dokonce své světové mistrovství.
Další podporou týmového ducha bylo vypsání mistrovské soutěže Klubů, kdy závodníci mohli nezávisle na svých současných stájích utvářet tzv. kluby napříč kategoriemi. Tyto tituly se udílely systémem nejlepších výsledků klubových jezdců a titul pro rok 2020 si odnesl Klub Budesport České Budějovice.
Hendikepovaní paddleboardisté si své mistrovské tituly vypádlovali také poctivě v rámci overallu ze sprintové disciplíny a technical race. Závodilo se nastejno s týmovými závody, a tak měli závodníci sedící na speciálních sedačkách ztížené podmínky v podobě drobného vlnobití od zabírajících týmů na dragon boardech. V důsledku toho bylo třeba zachraňovat jednoho převráceného hendikepovaného závodníka, kterému přišla vlna z boku. Naštěstí zůstal v klidu a neutopil ani brýle. V kategorii Vozíčkáři se prvními hendikepovanými paddleboardovými mistry stali Miroslav Šperk a Běla Třebínová (Aktivně s vozíkem), kteří jsou jakožto paralympijští medailisté z jiných sportů ztěží porazitelní. A v kategorii Vrozené vady – amputáři zvítězil neratovický závodník Martin Zikmund (SK LiveCross Neratovice) a Lenka Tekalová (Aktivně s vozíkem).
Na závodech nechyběli ani „hobbíci“, tedy kategorie vášnivých paddleboardistů začátečníků nebo těch, kteří nemají čas trénovat, na nafukovacích allroundových prknech do 12‘. A pro ty, kteří se do závodu neodvážili přihlásit bylo na místě možné si pádlování ve stoje otestovat a vyzkoušet v rámci projektu AQUAMARINA DEMO TOUR, který objíždí české vodní plochy a popularizuje tento vodní sport.
Poděkování patří všem kdo přiložili ruku k dílu, organizátorům a sponzorům i městu Veselí nad Lužnicí - byla to skvělá akce.
Mistrovstvím, ale paddleboardová sezóna v ČR ještě zdaleka nekončí. Závodní seriál Český pohár v paddleboardingu pokračuje regionálními závody v Neratovicích (SUPNera 2020 25-26.7.), Nymburku (Paddleboard Cup Nymburk 8.8.) , Berouně (Paddleboard Race Beroun 15-16.8.) a rozhodující pohárové body se budou také rozdělovat na major závodech 1-2. srpna na Brněnské přehradě (KIBOKO Paddleboardfest Brno) a 22-23. srpna při finále na Vranovské pláži. Kompletní kalendář akcí najdete na stránkách České Federace Stand Up Paddle. Uvidíme se u vody? Aloha!
Kompletní fotoalbum najdete ZDE
- luc