Leashe - pojistné řemeny
Leash neboli pojistný řemen je lano z pevných a zároveň ohebných materiálů, které spojuje jezdce s jeho prknem tak, aby ho v případě pádu neztratil. Existuje několik různých modifikací leashů a níže si popíšeme pro a proti jednotlivých typů a který je vhodný na jaké podmínky atp.. Spojení SUPu s leashem bývá zpravidla za D-ring na konci plováku. U připojení na tělo jezdce je více typů.
V našich podmínkách nejpoužívanější tzv. coil leash. Jedná se o pojistný řemen, který bývá cca 3 m dlouhý. V provedení coil (spirála) je tato „pojistka“ zakroucená do spirály stejně jako např. kabel od pevné linky. To vše z jednoduchého důvodu. Díky tomu po leashi nešlapete a v případě, že spadnete do vody, zůstane Váš plovák velmi blízko a je tak snadné se dostat zpátky na palubu.
Při vlnovém ježdění na dlouhých prknech – longboardech, kde jezdec během sjíždění vlny přechází po palubě se používá rovný leash s uchycením pod koleno, aby se co nejméně pletl pod nohy při pohybu po plováku. U leashů pod koleno je také snažší odepnutí v případě nouze (např. u skalnatého pobřeží), neboť na něj snáze dosáhnete a sundáte ho.
U vlnového ježdění na kratších surfech se používá rovný leash na kotník. To z důvodu možnosti pádu ve vlně a snaze mít surf od těla v dostatečné vzdálenosti a předejít tak možnosti úrazu. Na kotníku máme také větší páku a po semletí vlnou je jednodušší přitáhnout surf zpět k jezdci. Délka tohoto leashe by měla být minimálně stejná jako délka prkna. Také v případě pádu nehrozí zranění kolene a okolních svalů.
Další typ leashů používají závodníci – jedná se o coil leash uchycený pod koleno. To proto, aby se leash nedostával do vody a nebrzdil tak závodníka. V případě, že závodník spadne, stejně jako je popsáno výše, dostane se velmi rychle zpět na board a tím minimalizuje časovou ztrátu.
Jezdci na divoké vodě mají leash uchycený okolo pasu pomocí řemenu s přezkou, kterou lze jednoduchým pohybem odepnout v případě nebezpečí. Přezka bývá zpravidla v oblasti břicha a leash je vyvedený v oblasti zad. Zde se také používá coil leash, který eliminuje riziko zachycení za všemožné překážky ve vodě (stromy, kameny, kořeny, …) a snižuje tak riziko. V případě jakýchkoliv problémů se dá leash jednoduše „odpálit“ a ztratit materiál, ale zvýšit vlastní šance na přežití.